Elementor #1617

Dlaczego lepiej nie kupować komputera na allegro lub w markecie

Komputer stacjonarny, laptop czy notebook – każdy ma w domu minimum jedno z tych urządzeń. Obecnie nie sposób obejść się bez komputera oraz stałego łącza internetowego. Komputer to nie tylko sprzęt służący rozrywce, ale też narzędzie do pracy, o czym (niestety) wszyscy mieliśmy okazję się przekonać, gdy z powodu pandemii ¾ firm wprowadziło system pracy zdalnej. Dzisiaj odpowiemy na pytanie gdzie najlepiej kupić komputer i jak wybrać odpowiedni model.

Komputer a komputer, czyli zakupy w markecie

Niemal każdy, kto chce nabyć nowy sprzęt, skieruje swoje kroki do marketu lub zacznie szukać na Allegro, ustawiając odpowiednie parametry. Warto jednak wiedzieć, że nie jest to najlepszy pomysł, mimo, że 90% konsumentów idzie właśnie tą drogą. Złudne przekonanie, że możemy zaznaczyć wszystkie opcje, które nam odpowiadają, a wyszukiwarka znajdzie odpowiedni model, prowadzi do tego, że za rok czy maksymalnie dwa znajdziemy się dokładnie w tym samym miejscu, szukając… nowego komputera. Dlaczego tak się dzieje?

Składak, komputer z marketu czy sprzęt od lokalnego sprzedawcy

W marketach są gotowe sprzęty, z ściśle określonymi parametrami, które są reklamowane jako doskonałe dla każdego – często jednak zdarza się, że wybrany sprzęt nijak ma się do naszych potrzeb, a po pół roku przestaje być taki „super”, jak zapewniał nas sprzedawca. Dzieje się tak, gdyż komputery w marketach, a w zasadzie ich podzespoły dobierane są tak, aby komputer był uniwersalny – czyli nadawał się do wszystkiego. Co często skutkuje szybkim jego zepsuciem, gdyż większość z nas używa komputera w konkretnych celach (praca, gry, programowanie). Dobrym przykładem są tu komputery w umiarkowanych cenach, większość z nich jest wyposażona w zintegrowaną kartę graficzną. Jeżeli chcielibyśmy na takim sprzęcie grać lub zależało by nam na bardzo dobrej jakości obrazu, możemy o ty zapomnieć. Dlaczego tak jest? Otóż, jeżeli chcemy komputer, który kosztuje relatywnie mało, a który ma dobre parametry – producent musi z czegoś zrezygnować. Jeżeli sprzęt ma się nie zacinać i działać sprawnie – potrzebny jest odpowiedni procesor oraz ilość pamięci RAM, aby całość działa optymalnie. Karta graficzna nie jest już aż tak niezbędna, jeżeli chcemy aby sprzęt po prostu dobrze działał. Tak samo w przypadku dodatkowego chłodzenia – które w „marketowych komputerach” jest rzadko spotykane, a graczom jest ono niezbędne. Jeżeli decydujemy się na zakup sprzętu w profesjonalnym sklepie i nie interesuje nas marketowe opakowanie – sprzedawca zawsze nas wypyta o nasze potrzeby i będzie w stanie dopasować odpowiednie podzespoły pod kątem przeznaczenia komputera. W przeciwieństwie do sprzedawców, którzy pracują w technologicznych sieciówkach i mają narzucone co i kiedy polecać – profesjonalista nie tylko pomoże wybrać model komputera, ale także doradzi oraz wytłumaczy co i dlaczego jest niezbędne. Przykład: czy lepszy jest procesor starszej serii, lecz najnowszej generacji czy odwrotnie? Spróbujcie zadać takie pytanie sprzedawcy z marketu, a specjaliście, a zobaczycie, który z nich będzie miał problem z odpowiedzią oraz uzasadnieniem.

Plusy i minusy, czyli różnice poboczne

To, na co zazwyczaj nie zwracamy uwagi to gwarancja. Pomijając oczywistą wątpliwość co do warunków gwarancji sprzętu np. z Allegro, zapewne wiecie, że po okresie gwarancji, każda naprawa jest na własną rękę. Idąc do serwisu, często można usłyszeć, że lepiej kupić nowy sprzęt, bo naprawa obecnego jest nieopłacalna – właśnie z powodu dopasowania odpowiednich podzespołów do potrzeb użytkownika. A wiadomo, że używając sprzętu biurowego do np. grania w Wiedźmina, szybciej go wyeksploatujemy. Kolejną kwestią jest transport – czy macie pewność, że sprzęt nie odniesie żadnych usterek podczas transportu? Zwłaszcza, jeżeli kupujecie on-line ze sklepu, w którym wszystkie towary są pakowane taśmowo? Oczywiście, jest spora szansa, że po reklamacji sprzęt zostanie wymieniony, bądź pieniądze zwrócone – ale co w sytuacji, kiedy potrzebujecie komputera „na już”? Lepiej skorzystać z usług lokalnego sklepu/serwisu, w którym macie pewność, co konkretnie dostajecie.

Komputer dla specjalisty

Osoby, które potrzebują komputera do „zadań specjalnych”, czyli programiści, graficy a nawet gamerzy z pewnością potwierdzą, że znalezienie modelu, spełniającego ich wymagania w sieciowym markecie jest niemal niemożliwe. Co prawda, są to osoby, które doskonale wiedzą jakich parametrów szukać bądź zdają sobie sprawę z konieczności posiadania dysku HDD i SSD, więc nie mają wątpliwości, gdzie i jaki sprzęt chcą zdobyć. Niemniej, sam fakt, że nie korzystają oni z produktów tak usilnie promowanych w sieciówkach, powinien dać Wam do myślenia. Jeżeli macie taką osobę wśród rodziny czy przyjaciół – możecie osobiście zadać pytanie zawarte w tytule tego artykułu 😊 Podsumowując – wybierając komputer, warto zadbać o to, aby był dopasowany do Waszych potrzeb. Parametry sprzętowe powinny być zawsze odpowiednie do celu, w jakim dany komputer będzie użytkowany. Wtedy zaoszczędzicie na naprawach, a i sam sprzęt posłuży Wam dłużej. W prawie takiej samej cenie możecie mieć średnią lub dobrą jakość sprzętu – wybór należy do Was.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *